27
may

McCurry’nin gözünden kahve üreticileri

Dünyaca ünlü fotoğrafçı Steve McCurry, kahve üreten insanları fotoğrafladı ve bunları ‘Steve McCurry: From These Hands’ adlı bir derlemeyle albüm haline getirdi.

Genellikle National Geographic için çalışan fotoğrafçı Steve McCurry, Afgan - Rus savaşı sırasında çektiği, National Geographic Dergisi'nin 1985 Haziran sayısında yayınlanan ‘Afgan Kızı’ fotoğrafıyla tanınıyor.

ABD’li fotoğrafçı 30 yıllık çalışmaları sırasında Kolombiya, Honduras, Peru, Brezilya, Etiyopya, Tanzanya, Hindistan ve Vietnam’da kahve üreten insanları fotoğrafladı ve bunları ‘Steve McCurry: From These Hands’ adlı bir derlemeyle de albüm haline getirdi.

Geçtiğimiz mayıs ayında satışa sunulan kitabın ön sözünde McCurry, kahvenin sadece makineden çıkan koyu renkli bir sıvı olarak değil, baştan sona ona emek veren bütün bu insanlarla beraber anılması gerektiğini söylüyor.

Bir kahve markasının sponsorluğunda dünyadaki farklı plantasyonlara yaptığı gezi ile kahve tarlaları ile tanışan fotoğrafçı, evde önümüze gelen basit bir besin maddesini dünyanın öteki ucunda özenle üreten bu insanlara ve aileleriyle tanışınca kahveye karşı olan hislerinin oldukça değiştiğini de ifade ediyor. Çalıştığı her projede özellikle insan yüzüne ve yüzün anlattığı hikâyeye odaklanan fotoğrafçı albümünde yer alan fotoğraflardan bazıları...